Atletico Madrid campioana Spaniei 2021 după un final dramatic în La Liga

Diaspora Madrid

2021, Atletico Madrid, campioana Spaniei, La Liga

Atletico Madrid campioana Spaniei 2021. Atletico Madrid, pregătită de Diego Simeone, a obținut sâmbătă cel de-al 11-lea titlu de campioană a Spaniei și primul din 2014. Los ‘colchoneros’ au revenit în repriza secundă și a învins formația Real Valladolid, scor 2-1.

Echipa lui Simeone a tremurat timp de 57 de minute, după ce Valladolid a deschis scorul în minutul 18. Correa a reușit să egaleze la scurt timp după startul reprizei secunde, însă cel care a dat lovitura finală a fost Luis Suarez, care a înscris în minutul 67, asigurând victoria echipei sale.

Atletico Madrid a câștigat titlul de campioană în sezoanele 1939-1940, 1940-1941, 1949-1950, 1950-1951, 1965-1966, 1969-1970, 1972-1973, 1976-1977, 1995-1996, 2013-2014 și 2020-2021.

Tot sâmbătă, Real Madrid (ocupanta locului secund) a întors scorul în ultimele minute, pe teren propriu, și s-a impus în fața celor de la Villarreal, scor 2-1.

Cristiano Ronaldo este unic în istorie: A cucerit toate trofeele în Spania, Italia şi Anglia

Barcelona a jucat și ea în deplasare cu Eibar, iar în absența golgheterului din La Liga din acest sezon, Leo Messi, singurul gol a fost înscris de Griezmann, care a reușit un voleu superb. Catalanii au incheiat sezonul pe locul trei, la 7 puncte distanță de campioana Atletico.